Ugradite ivericu i OSB ploče u skladu sa standardima

Iverica i OSB („orijentisane iverne ploče“) su dugi niz godina stalni pratioci podnih i drvenih podnih obloga, kao površine za polaganje za sve radove na podnim oblogama i drvenim podovima. Da bi se garantovao savršen rezultat postavljanja nove podne obloge, instalateri treba da obrate pažnju na nekoliko tačaka.

DIN EN standard 312, „Zahtevi za ivericu“, postoji od novembra 2003. godine, a DIN EN standard 309, „Iverica – Definicija i klasifikacija“ od aprila 2005. godine. 10 sa naslovom „Drvene kompozitne ploče kao površine za polaganje“ u septembru 2009. OSB se ovde takođe razmatra po imenu. Međutim, i dalje se susreću sa zastarelim standardima u vezi sa ugradnjom iverice u svakodnevnom radu. Ovo se odnosi na standard 68 771 „Podloge od drvenih kompozitnih ploča” (verzija 09/1973) i standard 68 763 „Terminologija” i rezultirajuće oznake V 20, V 100 i V 100 G za podnu konstrukciju. Međutim, ovi propisi su zastareli i zamenjeni su gore navedenim.

Trenutni relevantni standardi za ivericu i OSB su: 

  • DIN EN 13986 “Materijali na bazi drveta – Emisiono ponašanje, označavanje, evaluacija i usklađenost” mart 2005.
  • DIN EN 309, „Iverica – Definicija i klasifikacija” april 2005
  • DIN EN 312, „Zahtevi za ivericu“, novembar 2003
  • DIN EN 300, „OSB – Klasifikacija i definicije zahteva” septembar 2006
  • DIN EN 634/2, Zahtevi za „Cementom vezanu ivericu“, maj 2007.
  • DIN EN 322, „Materijali na bazi drveta – Korišćenje Darrove metode za proveru sadržaja vlage“ avgust 1993.

 

STANDARDNI SADRŽAJ

DIN EN 309, „Iverica – definicija i klasifikacija”

Sadrži pregled/klasifikaciju ploča od iverice prema proceduri proizvođača, formatu, veličini, strukturi ploče, kvalitetu površine i nameni.

DIN EN 312, „Zahtevi za ivericu”

Prema ovom standardu, iverica se mora sastojati od oko 90% drveta i vlakana na bazi drveta. Iverice su vezane fenolnim smolama, izocijanatima, melamin-urea smolama, formaldehidnim taninskim smolama ili urea formaldehidnim smolama.

Iverica se deli na tipove P1 do P7 u zavisnosti od namene: Tip P1 - P3 je za opštu upotrebu u suvim prostorima. Tip P4 - P7 je za podove i podove sa perom i utorom.

Konačne klase za podove i podne obloge su:

  • P4: Ploče za potporne svrhe za upotrebu u suvim prostorima
  • P5: Ploče za potporne svrhe za upotrebu u vlažnim prostorima
  • P6: Ploče velike nosivosti za potporne svrhe za upotrebu u suvim prostorima
  • P7: Ploče velike nosivosti za potporne svrhe za upotrebu u vlažnim prostorima

Proizvođači su takođe razvili sistem označavanja boja za ivericu po sopstvenom nahođenju, tako da se klase pojedinačnih ploča mogu i vizuelno razlikovati.

 

DIN EN 300, „OSB – Klasifikacija i definicije zahteva“

Standard definiše OSB kao da se sastoji od dugih, uskih, usmerenih punjenja. Vrhovi gornjeg sloja su orijentisane kvadratno sa slojem supstrata. Vrhovi u OSB-u su vezani različitim vezivnim agensima kao što su PF lepkovi, PMDI lepkovi, melaminske ili urea smole, formaldehidno-taninske smole i urea-formaldehidne smole. U skladu sa DIN EN 300, tipovi OSB 1 - OSB 4 se prema nameni dele na sledeći način: Što je veći broj, to je proizvod kvalitetniji i izdržljiviji.

Konačne klase za podove i podne obloge su:

  • OSB/2: Pločee za noseće namene za upotrebu u suvim prostorima, proizvodnja ambalažnog materijala
  • OSB/3: Ploče za podupiranje u vlažnim prostorima
  • OSB/4: Veoma izdržljive ploče za potporne svrhe za upotrebu u vlažnim prostorima

 

DIN EN 634/2, "Cementom vezane iverice"

Ovaj standard definiše ploče vezane za cement kao uglavnom napravljene od strugotine četinara, portland cementa i aditiva poput konoplje ili lana (FBP). Ove ploče su već u fabrici brušene i opremljene žljebom/utorom. Njihova velika težina i teška obradivost su štetni.

 

UGRADNJA PODNIH OBLOGA

Praktično sve vrste tekstilnih i elastičnih podnih obloga, kao i podovi od drveta, mogu se postaviti na već napravljene konstrukcije košuljica od kompozitnih drvenih ploča. Ovo uključuje:

  1. Tekstilne podne obloge
  2. Elastične podne obloge
  3. Podne obloge od plute
  4. Višeslojne drvene podne obloge
  5. Drvene podne obloge od masiva/masivne ploče
  6. Dizajnirane preklopne obloge
  7. Laminat
  8. Slobodno ležeće podne obloge

Postoje ograničenja u ugradnji za teške drvene podove (minimalna debljina). Ne preporučuje se postavljanje keramičkih pločica i prirodnog kamena na ovakvu gotovu konstrukciju košuljice!

 

Tipovi PODNIH KONSTRUKCIJA SA IVERICOM I OSB pločamA

Iverica ili OSB se koriste u tri različite konstrukcije u normalnoj građevinskoj praksi:

1. Plutajuća ugradnja ploča u jednoslojnom ili dvoslojnom dizajnu (prefabrikovana konstrukcija košuljice)

Kod plutajuće ugradnje posebno je važno obratiti pažnju na zaštitu od vlage, izbegavanje poprečnih spojeva, razmak ivica, profesionalno pripremljenu podlogu i minimalnu debljinu. To znači da će se na noseću podlogu postaviti film za zaštitu od vlage i vlažnost drveta prilagoditi preporuci proizvođača. Unakrsne fuge se moraju izbegavati po svaku cenu, a ploče će biti postavljene sa gornjom stranom okrenutom nagore (vidi dole). Razmak od ivica do susednih komponenti mora biti najmanje 10 mm! Ako se koriste pločice sa žljebovima i perom, uverite se da su spojevi pravilno zabijeni i gusti. Za postavljanje dvoslojnih ploča, pazite da se ploče ne poklapaju jedna sa drugom za više od 1/3 do 1/4 dužine elementa. Pored toga, moraju biti pravilno pričvršćeni i pričvršćeni zavrtnjima ili stegnuti u sito da bi bili sigurni da je veza. Dvoslojna ugradnja ploča sprečava da se pojedinačne ploče vide ispod podne obloge koja se kasnije postavi. Ovaj nedostatak se može pojaviti prilično lako u jednoslojnoj instalaciji.

2. Konstrukcija na gredama ili letvicama/pragovima

Prilikom postavljanja na grede ili letve, obratite pažnju na međusobno rastojanje drvene građe, zaštitu od vlage u konstrukciji i odgovarajuću udaljenost od ivica. To znači da čisti raspon grede treba da bude oko 40 cm svaki i ne prelazi 50 cm. Konstrukciju treba provetravati odozdo da bi se izbegla oštećenja usled kondenzacije. Debljina ploča se mora izmeriti tako da se predviđeni nivo saobraćaja može bezbedno apsorbovati. Na gredu se mora naneti film za zaštitu od škripanja. Ovo se podrazumeva, ali se često radi pogrešno: ploče moraju biti postavljene sa pravilnom stranom, označenom kao takva, okrenutom nagore.

3. Postavljanje ploča na postojeće podne konstrukcije

Prilikom postavljanja ploča na postojeću konstrukciju poda, važno je osigurati da je konstrukcija grede ventilirana od pozadi. Biće pričvršćeno zavrtnjima (30 cm k cm/40 cm k 40 cm). Kombinacija lepljenja i pričvršćivanja zavrtnjima se takođe može koristiti kao alternativa. Krajnji spojevi će biti fino podešeni na rastojanju od oko 10-15 cm! Čak i ako je ugrađena zaštita od škripanja (film), može doći do buke. Klijent treba da bude obavešten o tome. Važno je da je konstrukcija u celini dovoljno otporna na savijanje za predviđena opterećenja. Uverite se da postoji adekvatan ivični prostor, kao i kod svih vrsta konstrukcija.

 

PRIMEDBE I UZROCI

Ako se iverica i OSB ploče ne ugrađuju u skladu sa standardima, to može kasnije dovesti do primedbi. Kako ovo izgleda? Kako se mogu sprečiti?

  1. Prikaz spojeva ploča: Uzrok je obično jednoslojna ugradnja iverice ili područja pera/utora nisu dovoljno zalepljena. Često nema dovoljne zadnje ventilacije.
  2. Iskrivljenje podne obloge ili čak cele konstrukcije: Obično su razmaci od ivica ili ivični delovi tako zapakovani da nije zagarantovana ventilacija sa zadnje strane.
  3. Izbočenje i mehurići na lepljenim/postavljenim podnim oblogama: Razlog tome je što je korišćen pogrešan prajmer, pa se masa za izravnavanje odvaja sa podnom oblogom.
  4. Škripanje podloge/drvene kompozitne ploče: Uzrok je često konstrukcija drvo na drvetu. Između grede i ploče mora se postaviti film koji sprečava škripanje.
  5. Neprijatan miris/buđ: Ovo nastaje usled interakcije sa vezivnim sredstvom koje se koristi na iverici ili OSB-u, ili sa starim lepkovima.

 

Tri slučaja oštećenja iz prakse

Slučaj 1: Izbočenje novog poda od PVC rolni

Izbočine se formiraju ubrzo nakon postavljanja PVC podnih obloga. Za ovo mogu biti odgovorni različiti uzroci. Možda je korišćena pogrešna veličina nazubljene gleterice, pa je naneta pogrešna količina lepka. Druga mogućnost je da oblasti pera/žljebova nisu pravilno zalepljene, a stari slojevi između lepkova nisu pravilno uklonjeni, što je izazvalo interakciju. Štaviše, praznine u gredi su popunjene krhotinama. Međutim, ovo je bilo veoma vlažno i izazvalo je turbulentnu površinu. Elektronsko merenje vlažnosti drveta pokazalo je da je vlažnost drveta grede tri puta veća od podataka izmerenih na gredi.

Slučaj 2: Ivice ploča su jako vidljive

Uzrok ove vrste oštećenja je taj što ploča leži jednoslojno na podlozi i nije pravilno postavljena kao pero i utor. Naknadno je postavljen cementnom masom za izravnavanje pre postavljanja/lepljenja podne obloge.

Slučaj 3: Savijanje u celoj konstrukciji

Za ovo oštećenje se jasno moglo utvrditi da su svi obodni spojevi za akustičnu izolaciju zapečaćeni cementnim malterom sa niskim nagibom, tako da ploče nisu mogle da prozrače pozadi ili da se šire i skupljaju.

Zaključak

Gore navedeni primeri oštećenja pokazuju da je neophodno da instalater podnih obloga ili drvenih podova obrati pažnju na sledeće tačke kada postavlja podne obloge na ivericu i OSB ako želi da postigne profesionalan krajnji rezultat:

  • Iverica ili OSB konstrukcija mora se vizuelno proceniti da bi se proverilo da li ispunjava sve standarde. Ovo posebno važi ako instalater podova ili drvenih podova nije sam postavio konstrukciju.
  • Dovoljno dimenzionisani obodni spojevi za zvučnu izolaciju susednih komponenti moraju omogućiti da se konstrukcija i podna obloga šire i skupljaju.
  • Rastojanje između greda treba da bude između 40 cm i 50 cm.
  • Ploče moraju biti postavljene tako da gornja strana bude okrenuta nagore.
  • Obratite pažnju na kvalitet ploča.
  • Montažna košuljica mora se odmah pokriti odgovarajućom podnom oblogom!

Instalacioni sistemi za podloge, podne obloge i drvene podove

Mašine i specijalni alati za pripremu podloge i ugradnju podnih obloga

Kompletan izbor proizvoda za ugradnju, renovaciju i održavanje drvenih podova

Epoksidni podovi - strast za dizajn

Instalacioni sistemi za pločice i prirodni kamen

Alati za zidove i plafone.